Sponseret indhold

Tag cyklen og giv dig selv og klimaet et boost

Af:

Der er næsten ikke det, som den daglige cykeltur ikke er godt for. Når du cykler, stiger dit humør, og din risiko for at udvikle livsstilsygdomme falder. Hvis mange vælger at tage cyklen frem for bilen, vil vi endda kunne se det på det fælles CO2-regnskab. 

Vi mennesker har godt af at bevæge os. Vi er ikke bygget til at tilbringe vores liv siddende og liggende. Men hvor godt gør det os at cykle i hverdagen, og hvor meget skal der til for at gøre en forskel, der kan mærkes. Det er spørgsmål, som der findes ret præcise svar på.

For eksempel sker der en hel del i vores hjerne, hvis vi cykler til og fra arbejde og i hverdagen i det hele taget. Ifølge professor og overlæge på Rigshospitalet Bente Klarlund Pedersen er det at komme i bedre humør bare en del af alt det, som cykling gør ved hjernen. 

– Når man er fysisk aktiv – fx når man cykler, aktiverer man en række hormoner i hjernen, som har betydning for ens glædesfølelse – serotonin, dopamin og noradrenalin, og man får en følelse af belønning og tilfredshed. 

– Man kan ligefrem sige, at man aktiverer en slags naturlig lykkepille eller glædespille, når man sætter sig op på cyklen, fortæller Bente Klarlund Pedersen og uddyber, at hormonerne også aktiveres ved bare relativ let fysisk aktivitet. 

Men der er flere fordele ved at cykle.

– At være fysisk aktiv stimulerer evnen til at koncentrere sig og fokusere, og det, vi kalder den kognitive funktion, fx hukommelse, bliver bedre. Det nedsætter også risikoen for at blive ramt af stress, angst og depression, siger Bente Klarlund Pedersen.

Lidt cykling stor forskel

Godt humør er skønt – især hvis det kan suppleres af et godt fysisk helbred. Heldigvis skal der ifølge professor og institutleder for Institut for Idræt og Biomekanik, SDU, Jens Troelsen, ikke meget til, hvis du ønsker at gøre noget godt på din sundhedskonto. 

– Cykling har en forebyggende effekt på en lang række livsstilssygdomme såsom type-2-diabetes, hjertekarsygdomme og kræft. Heldigvis kan man relativt nemt gøre noget i sin hverdag. Hvis du i forvejen er fysisk inaktiv, så kan sundhedsgevinsterne opstå efter få timers aktiv transport om ugen, siger Jens Troelsen, der forsker i Active Living herunder cykling som transportform.

Har du lang vej til arbejde, kan det være svært at bruge hverdagens pendling til og fra job som hverdagens motion. Men 47% af alle pendlerture for beskæftigede i Danmark er ifølge Danmarks Statistik på 10 km eller derunder. 

Det er især for den gruppe danskere, at Cyklistforbundet nu på 25. år inviterer til kollegakampagnen VI CYKLER TIL ARBEJDE og den landsdækkende cykeldyst i maj, hvor man på hold af 2-16 kollegaer konkurrerer om flest dage på cyklen. I år er hovedpræmien en Gazelle-elcykel til alle på vinderholdet.

Cyklen er klimavenlig transport

Op mod en million danskere har gennem årene cyklet med i kampagnen og har afprøvet nye vaner med mere klimavenlig transport i hverdagen. 

Det er blevet til en del sparet CO2. I 2020 cyklede deltagerne, hvad der svarede til 147 friske cykelture rundt om Jorden. Var de mange kilometer blevet kørt i bil, havde det belastet kloden med 1477 ton CO2

VI CYKLER TIL ARBEJDE handler ikke om at cykle længst eller hurtigst. Det handler om sunde og grønne cykelvaner i hverdagen. Og er man, som flere og flere danskere er det, optaget af motion i hverdagen og en klimavenlig hverdag, så er det bare at komme op på cyklen lidt oftere. For cyklen kan noget i forhold til grøn omstilling af hverdagen. 

Hvis mange vælger at tage cyklen i stedet for bilen på de korte ture, vil mindske udledningen af CO2 fra biltrafikken. 

Cyklistforbundets formand Jens Peter Hansen peger på cykling som et værktøj til reduktion af transportens CO2 belastning:

– Cyklen udleder 92% mindre CO2 per kilometer sammenlignet med nutidens benzinbiler. Samtidig er cyklen en nemmere, sundere og hurtigere løsning til reduktion af CO2 end en ren 1:1 omstilling fra benzinbiler til elbiler. Cyklen er samfundets schweizerkniv, der kan levere på både klima, sundhed, miljø og mindre trængsel på vejene, siger Jens Peter Hansen. 

Ta’ cyklen hele maj og vind en elcykel

Hjemmekontor eller ej - mød sommeren med fornyet energi. Cyklistforbundet inviterer med kollegakampagnen VI CYKLER TIL ARBEJDE til en måneds cykelspas på alle danske arbejdspladser.

Prik dine kollegaer på skulderen, stil et hold og vind en el-cykel til alle på holdet. Der kan også cykles med fra hjemmekontoret.

Info og tilmelding på www.vcta.dk

Seneste nyt

20260203_150626
Batterier under ressourcepres
brls090226__
Når forskning, kapital og virksomheder skal arbejde som én værdikæde
200126_EDC_1292
Størst i Nordsjælland: EDC Erhverv Poul Erik Bech slår sig sammen med danbolig Erhverv Hillerød og fordobler styrken
Simone Ørum Holmbo_0605
EjendomDanmark: Ny lovgivning for digital kommunikation mangler realitetssans
A random building in the old town of Copenhagen with its distinct windows, and an evening clear blue sky in the background
Ny analyse: Muligt at skabe 22.000 nye boliger uden nybyg

Mest læste på BusinessReview.dk

20251031_145010
Et opgør med engangskulturen - sådan skal emballagen gentænkes
Fried rice salat med grillede peberfrugter
Havre er en superfood
kvalifik-5Q07sS54D0Q-unsplash
Danmark skal være i front med innovative løsninger
BRL 020625 Foto 2
Kampen om talenterne i dansk life science
2 (3)
Fra COVID-19 til brystcancer
amy-hirschi-K0c8ko3e6AA-unsplash
Brug løn­sta­ti­stik­ker som redskab til at skabe overblik
DSC_0927-Simons iMac
Miljøbevidst forbrug: Brugte telefoner sælger og repareres som aldrig før
Advertorial
Mobilitetsdata er godt nyt for turismeindustrien og detailhandlen
1-Bucherer_BLUE_AudemarsPiguet_280000DKK_03
Oplev et af verdens mest eksklusive ure hos Bucherer

Læs også

9722b003-1868-4e31-ad0d-c6ab88b50f29
CO2 som råvare: Konsortium skal udvikle prototyper på fremtidens mad
Et banebrydende konsortium, der arbejder på at omdanne CO₂ til næringsrige fødevarer, går nu ind i en ny fase. Her skal de mest lovende...
fcf5f10f-6ab0-488f-b32c-d98190810b6f
DANSK METAL: Ny analyse viser stort potentiale for nye arbejdspladser inden for biosolutions
Ny analyse viser stort vækstpotentiale i biosolutions. Regeringens vækstteam skal nu komme med anbefalinger til, hvordan Danmark kan...
IMG_5947
Fra spild til spisbart: Upcycling af fødevarerester som erhvervsmulighed
Madspild er spild af ressourcer og et miljøproblem – men det rummer også store erhvervspolitiske muligheder. Upcycling af fødevaresidestrømme...