Ejendomsbranchen ser frem mod 2025 med fornyet optimisme. EDC Erhverv Poul Erik Bechs forventningsundersøgelse afslører, at lavere renter, stigende investeringer og en øget efterspørgsel efter boligudlejningsejendomme præger markedet. Samtidig vender bæredygtighed tilbage som en prioritet, selvom betalingsvilligheden varierer.
En af de centrale drivkræfter bag optimismen er forventningen om rentefald. Mange markedsaktører ser positivt på de økonomiske udsigter, hvor lavere renter kan gøre finansieringen af nye projekter mere attraktiv. Samtidig rapporterer 91 % af respondenterne, at de enten vil fastholde eller øge deres investeringer i ejendomme i det kommende år – en bemærkelsesværdig stigning i forhold til tidligere.
Hør mere i podcasten BusinessReview Ejendomme:
Boligudlejningsejendomme er fortsat den mest attraktive investeringsmulighed. Over 80 % af investorerne fremhæver dette segment som deres topprioritet, hvilket afspejler en stærk efterspørgsel efter moderne og velbeliggende boliger. Blandede ejendomme og logistikejendomme følger som andre populære segmenter, mens kontor- og detailejendomme vurderes mere forsigtigt grundet risici forbundet med skiftende lejerpræferencer.
Bæredygtighed er også tilbage på dagsordenen. Efter et midlertidigt dyk i interessen sidste år er flere aktører nu klar til at prioritere energieffektive og miljøvenlige løsninger. Dette skyldes blandt andet en stigende bevidsthed om de økonomiske og miljømæssige fordele ved grønne ejendomme. Alligevel viser undersøgelsen, at betalingsvilligheden for bæredygtighed varierer – især på boligmarkedet, hvor lejere stadig vægter pris højere end miljøcertificeringer.
På trods af den optimisme, som mange deler, advarer flere eksperter om, at strammere myndighedsregler kan gøre det sværere at låne penge, selv med lavere renter. Finansieringsmulighederne er en afgørende faktor for væksten i ejendomssektoren, og de nuværende regler skaber bekymring hos nogle aktører.
Samlet set går ejendomsbranchen ind i 2025 med en forsigtig, men klar tro på vækst. Rentefald, en sund dansk økonomi og en stigende efterspørgsel efter moderne ejendomme tegner et positivt billede af året, der kommer.
Gæster:
Joseph Alberti, head of research, EDC Erhverv Poul Erik Bech
Bjarke Roed-Frederiksen, cheføkonom, EjendomDanmark
Vært:
Søren Vejby
Produktion:
Martin Andersen
Koncept:
Julie Brix