Sponseret indhold

Digital udvikling kræver opdaterede medarbejdere

Jeanette Heckscher Sjølin, ejer af Knowledge Partner. LINKEDIN: Jeanette Heckscher Sjølin Dansk Business Central brugergruppe for slutbrugere ”for brugere - af brugere” | Grupper | LinkedIn

Teknologien udvikler sig konstant. Derfor er det afgørende for medarbejdere at holde sig opdateret for at kunne følge med og udnytte de nyeste værktøjer. Jeanette Heckscher Sjølin, ejer af virksomheden Knowledge Partner, ser det som en nødvendighed i det digitale landskab, hvor applikationer og software opdateres kontinuerligt, ofte uden varsel. Med den nuværende udvikling er det ikke længere nok blot at kende systemerne – man skal også forstå og udnytte deres fulde potentiale.

”Før i tiden kunne man arbejde med en stationær applikation i årevis, uden den ændrede sig,” forklarer Jeanette Heckscher Sjølin. ”Men i dag, hvor alt ligger i skyen, bliver software og systemer opdateret løbende. Det stiller langt højere krav til medarbejdernes kompetencer, men desværre afsætter mange virksomheder ikke ressourcer eller penge til opdateret viden.”

Knowledge Partner blev grundlagt med et brændende ønske om at gøre en forskel og gøre digitaliseringen til en leg – en vision, de stadig tror på. Som specialister i Microsoft Dynamics 365 Business Central, NAV og Continia Software arbejder de med digitalisering, implementering, procesoptimering og undervisning.

For dem handler det om at give brugerne de rette værktøjer og sikre, at de bliver anvendt korrekt – uanset hvem der er virksomhedens licenspartner – alle er velkomne! ”

Vi møder vores kunder i øjenhøjde og taler et sprog, de kan forstå, så vi sikrer, at løsningerne ikke bare italesættes, men også forankres og implementeres i virksomheden,” fortæller Jeanette, der selv har en baggrund indenfor finans fra den anden side af bordet, hvor hun i mange år har været ’go to person’ internt i virksomheden og stået for implementering, digitalisering og undervisning af kollegaerne.

Bogføringsloven og digitalisering
Mange virksomheder har i den seneste tid indført digitaliserede løsninger som en direkte konsekvens af den nye bogføringslov. Hos Knowledge Partner er der særlig fokus på standardfunktioner, men når det gælder digitalisering, står Continia Software som en nøglepartner.

Med over 30 års erfaring inden for digitale løsninger til Dynamics 365 Business Central og NAV er Continia Software førende på området.

For mange medarbejdere kan det være en stor omvæltning at lade systemerne tage over, da det indebærer at slippe kontrollen over manuelle opgaver.
”Det handler om at skabe tryghed for medarbejderne og sikre, at de ikke føler sig truet på deres ansættelse, når ’robotterne’ overtager dele af arbejdet,” forklarer Jeanette Heckscher Sjølin. Derudover er det afgørende, at alle medarbejdere forstår de store fordele, digitaliseringen medfører, så alle er engagerede, når de nye arbejdsrutiner skal implementeres.

Ved hjælp af undervisning og en løbende dialog med brugerne bliver systemerne anvendt optimalt, hvilket gør det muligt at fokusere på sikkerhed og kontrol af bogføringen. Controlling har fået en endnu mere central rolle i det daglige arbejde, og Knowledge Partner hjælper virksomheder med at lægge en plan for effektive processer til løbende kontrol og opfølgning.

Manglende opdatering fører til ineffektivitet
Hvis medarbejdernes færdigheder ikke opdateres regelmæssigt, kan det føre til ineffektivitet og tidsspilde.
”Konsekvensen er, at man simpelthen ikke får udnyttet de værktøjer, der ligger i systemerne, optimalt,” påpeger Jeanette. ”Man sakker bagud og bruger alt for meget tid på opgaver, der kunne være automatiserede eller optimerede.”

Kurser til forskellige niveauer
For at understøtte virksomhederne tilbyder Knowledge Partner åbne kurser, der henvender sig til både begyndere og erfarne brugere på tværs af virksomheder.

Deres ’Kom godt i gang’-kurser introducerer brugerne til systemets grundlæggende funktioner og de mange smarte muligheder, som programmet indeholder.

”Mange er ikke klar over, hvilke funktioner de allerede har adgang til,” siger Jeanette. ”Når man først forstår de basale funktioner, kan man bruge systemet meget mere effektivt.”

Samtidig tilbyder Knowledge Partner også ’Next Level’-kurser, hvor der dykkes dybere ned i funktionerne, og der er endnu mere fokus på optimering og automatisering.

”Jeg kalder dem for ’skjulte skatte’ i værktøjskassen,” siger Jeanette med et smil. ”Det er funktioner, som mange måske ikke kender til, men som kan gøre en kæmpe forskel i det daglige arbejde.”

Kurserne omfatter både standard Microsoft Dynamics 365 Business Central og løsningerne fra Continia Software.

Online læringsplatform på vej
For at give endnu større fleksibilitet er Knowledge Partner i gang med at udvikle en online læringsplatform, hvor brugerne vil kunne finde både skriftligt materiale og videoer. Målet er at skabe en abonnementsbaseret tjeneste, som gør det muligt for medarbejdere at opdatere deres viden regelmæssigt og i eget tempo.

”Jeg tror på, at der er et stort behov for fleksible læringsløsninger, som er nemme at tilgå,” siger Jeanette. ”Hvis en virksomhed kan tilbyde sine medarbejdere adgang til en platform til en lav månedlig pris, kan de sikre, at medarbejderne hele tiden er opdaterede.”

Det kræver selvfølgelig, at der indarbejdes tid til læring i det daglige arbejde. En god idé kunne være at afsætte tid månedligt i kalenderen, som er reserveret til læring, siger Jeanette.

Sammenhold og sparring gennem netværk
For at imødekomme behovet for løbende opdatering af viden har Jeanette også oprettet en LinkedIn-gruppe for danske brugere af Business Central – Dansk Business Central brugergruppe for slutbrugere ”for brugere – af brugere”.

Det er en ikke-kommerciel gruppe, som er gratis at være med i. Her kan medarbejdere og konsulenter dele erfaringer og finde løsninger uden at skulle være afhængige af eksterne konsulenter. ”Det handler om at skabe et netværk, hvor man kan sparre og hjælpe hinanden,” siger hun.
”Jeg gør det frivilligt, fordi jeg synes, det er vigtigt, at vi har et fællesskab, hvor man kan række ud og få svar på spørgsmål.” På sigt vil der også være både webinarer og fysiske events. Ligeledes arbejdes der på at etablere ERFA-grupper.

Jeanette Heckscher Sjølin opfordrer alle medarbejdere til at være aktive og søge viden – også uden for kursuslokalet. ”Husk, at det er umuligt at vide alt. Vær ikke bange for at række ud i dit netværk og stil spørgsmål, selv hvis de virker simple.” Et af Jeanettes mottoer er: ”HUSK – Der er ingen dumme spørgsmål – men det er virkelig dumt ikke at stille dem!”

Seneste nyt

Byggeri
Nye stigninger i byggeomkostninger truer boligbyggeriet
Ejendom Danmark
Styrke, vilje og evne driver transformationen hos M. Goldschmidt Ejendomme
Firma
Genbrugsvand til genbrugsmåtter
IMG_9713
Rådgivende ingeniørfirma viser vejen for genbrug af kontorindretning
PortrtThirdroombw_srcset-large
Adgangen til materialer truer Europaskonkurrenceevne

Mest læste på BusinessReview.dk

7609
AI accelererer automatiseringen i e-conomic
Rasmus_005 (3)
Danske virksomheder flytter kontrakterne væk fra amerikansk cloud
www.jakoblerche
Køb ro i maven som en service
Steffen-Bang-Olsen
EJENDOMSADVOKATEN | Sammenligningslejemål i småhusejendomme: Praktiske udfordringer ved huslejeregulering
301121_EDC2022_9677
Spændende TECH-nyhed introduceres i erhvervsmæglerbranchen
A random building in the old town of Copenhagen with its distinct windows, and an evening clear blue sky in the background
Ny analyse: Muligt at skabe 22.000 nye boliger uden nybyg
Erik Østergaard portrætfoto copy
Omstilling kræver gode rammer
Whitepaper: Building the Infrastructure backbone for AI & Quantu
Kvanteteknologi rykker ud af laboratoriet - infrastrukturen bliver afgørende

FAKTA

Knowledge Partner er din sparringspartner når det handler om undervisning, procesoptimering og rådgivning indenfor Microsoft Dynamics 365 Business Central, Continia Software og Microsoft Dynamics NAV.

Læs mere på www.knowledgepartner.dk

Læs også

Henrik Hansen - Datacenter Industrien
Alle taler om AI - men glemmer infrastrukturen
Alle taler om kunstig intelligens og kvanteteknologi. Men langt færre taler om den infrastruktur, der skal få teknologien til at fungere...
image00029
Danmarks første AX2Go-system skaber sikkerhed og fleksibilitet for Urban Help
Carl Ras er de første i branchen til at levere adgangskontrolsystemet AX2Go til Urban Help. Løsningen sikrer både fleksibilitet og...
TCS_Cph_175_2
Ny forskningsserie af TCS og MIT Sloan Management Review afslører paradigmeskifte i sammenspillet mellem mennesker og maskiner
I en ny forskningsserie afdækker TCS og MIT Sloan Management Review, hvordan generativ og prædiktiv AI ændrer måden, virksomheder driver...