Impilo købte tilbage i 2021 Scantox, en dansk præklinisk kontraktforskningsorganisation (CRO), fra Charles River Laboratories, som er en af verdens største spillere på markedet. Siden opkøbet har Impilo støttet en solid vækstrejse med både organiske og inorganiske initiativer inklusiv ny kapital til flere transformative virksomhedsopkøb. Disse har været med til at accelerere en vækstrejse for Scantox, som siden 2021 er vokset fra under 100 mio. til næsten 500 mio. kroner i omsætning og beskæftiger i dag omkring 450 medarbejdere fordelt over seks lokationer.
Det koster milliarder at udvikle nye lægemidler eller medicinsk udstyr, og det er essentielt for medicinalvirksomhederne at samarbejde med de dygtigste partnere igennem den langvarige udviklingsproces. Scantox designer og foretager studier, der hjælper medicinalvirksomhederne med både at prioritere, optimere og ikke-mindst sikre kvaliteten i udviklingen af nye lægemidler.
Scantox bliver genrejst
Scantox, der blev stiftet i 1977, er specialiseret i studier inden for præklinisk forskning, herunder regulatoriske in-vivo
toksikologistudier af lægemidler under udvikling. Scantox har gennem årene spillet en central rolle i udviklingen af lægemidler, og har over tid opbygget en bred og loyal kundegruppe indenfor de farmaceutiske og bioteknologiske industrier.
”Det var en overraskelse for mange, at Charles River Laboratories ville sælge Scantox. Vi mærkede en stor interesse fra både medarbejdere og kunder for, at Scantox kunne fortsætte. Det krævede dog ny kapital og strategi, og det var her, vi kom ind i billedet. Med opkøbet af Scantox overtog vi en virksomhed med 45 års historik og stærke kundeforhold. En virksomhed der på mange måder var stærkt forankret i det nordiske life science økosystem, men som igennem 15 år havde været ejet af større industrielle selskaber,” forklarer Nicholas Hooge, som er partner i Impilo, der foretager private equity investeringer i nordiske healthcare selskaber. Han tilføjer:
”Siden vi købte Scantox, har vi sammen med ledelsen arbejdet intenst på at få bygget Scantox version 2.0, og det er lykkedes. Scantox har et stort potentiale og kan i dag levere en mere komplet vifte af services indenfor det prækliniske område både i Norden, men også globalt. Vi har accelereret denne udvikling ved flere strategiske investeringer og opkøb, der alle har komplimenterende services og stærke internationale kunderelationer.”
Scantox retter blikket mod Europa
Gennem stærk organisk vækst styrkede Scantox robustheden i tiden efter Impilos opkøb i 2021 med investeringer i den
operationelle platform, udvidelse af den kommercielle organisation og gennem kapacitetsudvidelse med nye state-of-the-art faciliteter.
Akkvisitioner har yderligere muliggjort en udvidelse af forretningen på tværs af værdikæden, som gør Scantox til en mere relevant langsigtet partner for dens voksende kundeportefølje.
”Vi har det seneste år foretaget to større strategiske opkøb, først af QPS Neuro i Østrig, som er en niche drug discovery CRO med speciale i neurorelaterede sygdomsgrupper såsom Alzheimers og Parkinson, samt Gentronix i England, der er en specialiseret CRO med speciale i avancerede celle- og genbivirkningsanalyser. Begge opkøb er med til at sikre Scantox en bredere profil og en komplet præklinisk servicepakke,” tilføjer Nicholas Hooge.
”Samarbejdet med Impilo har fra første færd været funderet på en gensidig respekt af faglighed og kompetencer imellem Impilo, bestyrelsen og ledergruppen med et fælles mål” tilføjer Jeanet Løgsted, CEO for Scantox, og uddyber: ”Impilo har i den grad boostet vores forretningsmodel via tilførelse af kapital og risikovillighed, men har i høj grad også udfordret os til at forfølge nye vækstmuligheder med en hastighed og kvalitet, som jeg aldrig havde turdet håbe på.”
Ledende healthcare investor i Norden
Impilo er en katalysator for især nordiske life science virksomheders vej til robusthed og vækst. Fokus er på virksomheder, der langsigtet skaber sundhedsmæssig værdi både i forhold til effektivt at sikre patienter bedre behandlingsmuligheder, men også forebyggende tiltag.
”Vi tager udgangspunkt i Norden med vores platformsinvesteringer, men de virksomheder, vi indgår partnerskaber med, har ofte et internationalt perspektiv,” fortæller Nicholas Hooge og tilføjer: ”Scantox er et godt eksempel på en god og veldreven virksomhed med yderligere uforløst potentiale, hvor vi kan agere som katalysator og bidrage til yderligere vækst med værdiskabende tiltag.”
Siden opstarten i 2017 har Impilo foretaget 16 investeringer fordelt i Danmark, Sverige og Norge. Udover Scantox består den danske del af porteføljen af tandlægen.dk, Lowenco samt senest Qufora, der blev købt i august 2024 i samarbejde med de oprindelige grundlæggere. Tidligere har Impilo ejet Ferrosan Medical Devices, som i dag er solgt videre til Kirk Kapital, Lundbeckfonden og ATP.