Sponseret indhold

Forretning i Grønland kræver mere end en god businesscase

Grønland rummer store muligheder. For virksomheder, investorer og iværksættere.

Interessen for Arktis er voksende. Geopolitiske spændinger og et stigende fokus på kritiske ressourcer har rettet både investorers og virksomheders blik mod nord. Nye aktører træder ind på markedet. Eksisterende virksomheder vokser. Og både lokale initiativer og internationale investeringer er med til at forme fremtidens Grønland.

Men mulighederne kommer ikke uden kompleksitet. At få succes i Grønland kræver nemlig mere end en god businesscase. Det kræver indsigt. Lokalkendskab. Og evnen til at forstå et samfund, hvor historie, kultur og globale dagsordener mødes.

Forretning og samfund
Grønland er ikke en isoleret økonomi. Tværtimod. Landet er tæt forbundet med Danmark, Europa og resten af verden, og virksomheder skal ofte navigere i flere regelsæt, markedsvilkår og kulturer på én gang. Samtidig er lokale forhold afgørende for, om forretningen lykkes i praksis. For selvom et regneark kan vise potentialet, fortæller tallene ikke hele historien i Grønland. Her handler forretning ikke kun om markeder, finansiering og drift. Det handler også om afstande. Om timing. Om relationer. Og om mennesker. Med andre ord om at forstå det samfund, man gerne vil være en del af. Derfor går vejen til succes gennem rådgivning, der kan samle helheden. Økonomi og drift. Skat og revision. Mennesker og relationer.

“Grønland er et sted, hvor potentialet er tydeligt, men hvor det kræver indsigt at realisere det,” lyder det fra Trine Tofting Hvidkjær, Partner og statsautoriseret revisor hos BDO i Grønland. “Det handler ikke kun om at se mulighederne, men om at forstå den sammenhæng, de opstår i – både lokalt og globalt. Hos BDO er tilgangen derfor enkel: Tæt på. I Grønland. Og i resten af verden.”

Netop balancen mellem det lokale og det internationale er afgørende. Grønlands erhvervsliv er dybt forankret i en stærk kultur og særlige forretningsvilkår. Samtidig påvirkes det i stigende grad af globale dagsordener – fra investeringer og rapporteringskrav til bæredygtighed og governance. Succes kræver derfor evnen til at tænke i helheder.

“Vi oplever, at virksomheder i Grønland i stigende grad efterspørger rådgivning, der favner hele deres virkelighed,” forklarer Trine Hvidkjær. “Det er ikke nok at kende reglerne. Man skal også forstå kulturen, relationerne og de dynamikker, der præger det grønlandske samfund. Her spiller BDO’s lokale tilstedeværelse i Grønland sammen med et stærkt fagligt bagland i Danmark og resten af verden en central rolle. Det giver virksomheder adgang til både nærhed og volumen. Til både lokal forståelse og internationale kompetencer.”

”Grønland er et sted,hvor potentialet er tydeligt, men hvor det kræver indsigt at realisere det.”
Trine Tofting Hvidkjær, Partner og statsautoriseret revisor, BDO i Grønland

Lokale vilkår. Internationale krav
Udviklingen i Grønland er særligt tydelig inden for områder som råstoffer, infrastruktur og turisme. Men også områder som revision, rapportering og compliance spiller en stadig vigtigere rolle. Kravene fra myndigheder, investorer og samarbejdspartnere vokser. Og forventningerne til gennemsigtighed og dokumentation følger med.

“Der er en stigende forventning til kvalitet i rapporteringen – og-så i Grønland,” fortæller Claus Bech, Partner og statsautoriseret revisor hos BDO i Grønland. “Virksomhederne skal kunne dokumentere deres aktiviteter på niveau med internationale standarder. Det stiller nye krav til både systemer og kompetencer.”

I praksis betyder det, at danske og europæiske regler i stigende grad spiller ind. Det gælder blandt andet afgifter, rapporteringskrav, bæredygtighed og governance. Danmark fungerer ofte som indgangen til EU – og dermed som et afgørende bindeled mellem Grønland og det europæiske marked.
Samtidig er Grønland ikke kun forbundet til Danmark. Investorer, partnere og kunder kommer fra hele verden. Det stiller krav til virksomheder om at kunne navigere på tværs af markeder, regelsæt og kulturer.

“Grønland er i dag en tydelig del af den globale værdikæde,” siger Claus Bech. “Det åbner store muligheder. Men det kræver også rådgivere, der kan se hele billedet og hjælpe virksomheder med at agere sikkert og professionelt i en international kontekst.”

”Her er kombinationen af lokal tilstedeværelse og global indsigt afgørende,” uddyber Claus Bech. ”Hos BDO er vi fysisk til stede i Grønland – og samtidig en integreret del af et internationalt netværk med adgang til specialister, viden og erfaring fra hele verden. Det gør os i stand til at favne hele paletten: Fra minedrift og råstofprojekter til klassisk erhverv, fra lokale forhold til internationale krav.”

”Der er en stigendeforventning til kvalitet i rapporteringen – også i Grønland”
Claus Bech, Partner og statsautoriseret revisor, BDO i Grønland


Nøglen ligger i sammenhængen
Når virksomheder lykkes i Grønland, skyldes det sjældent én enkelt beslutning. Det skyldes sammenhæng. Strategi og finansiering. Drift og organisation. Skat, afgifter og regulering. Mennesker, relationer og kultur. Alt hænger sammen. En investering skal kunne finansieres og driftes. En organisation skal kunne bemandes. Skatte- og selskabsstrukturer skal fungere både på papiret og i praksis. Og ledelsen skal kunne træffe beslutninger på et oplyst grundlag – også når vilkårene ændrer sig.

“Vores ambition er at være en ligeværdig samarbejdspartner,” siger Jakob Ditlevsen, Partner og Head of Audit & Assurance fra BDO Danmark. “Både for grønlandske virksomheder, for danske aktører og for internationale investorer. Det kræver, at vi kan binde trådene sammen og skabe overblik i en kompleks virkelighed. Forretning i Grønland lykkes først, når man forstår helheden.

Når strategi, økonomi og regulering går hånd i hånd med lokal indsigt, relationer og samfundsforståelse. Det kræver nærhed – og samtidig udsyn. Evnen til at være til stede dér, hvor beslutningerne træffes, og forstå de globale kræfter, der påvirker dem. Det er i dét samspil, at bæredygtig forretning i Grønland skabes.”

Grønland er ikke selvforsynende. Det er et samfund i samspil – med Danmark som den tætteste samarbejdspartner og med forbindelser langt ud over rigsfællesskabet. Det er i dette krydsfelt, at forretning i Grønland skal forstås og udvikles.

”Det er netop derfor, vi i BDO kan gøre den store forskel,” lyder det fra Jakob Ditlevsen. ”Vi er til stede med kontor og medarbejdere i Nuuk, er en del af BDO Danmark med 1800 dygtige kollegaer og samtidig integreret i BDO Global med 100.000 eksperter fordelt i hele verdenen. Med andre ord; Tæt på. I Grønland. Og i resten af verden.”

”Evnen til at være til stede dér, hvor beslutningerne træffes, og forstå de globale kræfter, der påvirker dem. Det er i dét samspil, at bæredygtig forretning i Grønland skabes.” Jakob Ditlevsen, Partner, Head of Audit & Assurance, statsautoriseret revisor, BDO i Danmark

FAKTA

Statsautoriseret revisor i Grønland med fuld adgang til et verdensomspændende netværk af ekspertrådgivere og branchespecialister i Danmark og resten af verden.

Det er noget af det, der gør BDO i Grønland til et oplagt valg som din revisor og rådgiver.

Læs mere på www.bdo.dk

Seneste nyt

towfiqu-barbhuiya-nApaSgkzaxg-unsplash
Investeringsstrategi 2026: Opbyg en robust portefølje i usikre tider
Foto Boligkvarteret Maj 2026
Boligmarkedet boomer mens danskerne renoverer mere end nogensinde før
ny
Danske virksomheder får større rolle i Europas oprustning
fea3513e-a1a5-48d9-a3df-c19915fd3799
Industriens Fond lancerer challenge - mere innovativ forsvarsindustri skal Styrke Danmarks konkurrence- og forsvarskraft
frame_01
Opruster Danmark en fremtidssikret flåde med de seneste teknologier?

Mest læste på BusinessReview.dk

260520_Børsen feature_MABN_MOBA_012
Forsvarsmilliarder giver ikke automatisk kampkraft
7efcda72-e44f-478c-b501-7c28a90a5361
Danmark skal i gang med at bruge AI i Forsvaret - og det haster
Steen Jensen 1
Den nye frontlinje ligger i IT-infrastrukturen
Korsør hotel
Jehovas Vidner erhverver stort hotel- og konferencecenter i Korsør
kardex_img-customer_Amwittools_05
Væksten stopper ofte på lageret
norlys_erhverv_DSC5507_RGB
Dania Connect og Norlys samarbejder om eldreven tung transport
copenhagen_udsnit3_70cm_bbh_lille__
Hvordan får vi plads til flere på et glohedt boligmarked?
DSC00574
Forretning i Grønland kræver mere end en god businesscase

Læs også

884A2917 (1)
De unge skal selv fortælle Grønlands historie
“Vi er bare små prikker i universet, men det er det, vi gør med vores liv, som skaber forandringen.” Ordene kom fra en elev i Sydgrønland....
884A3527 (1)
The Future is Greenland
Fundamentet for en stærk økonomi er et velfungerende erhvervsliv. Grønlands moderne erhvervshistorie strækker sig flere hundrede år...
ConsciaHeadshotsMay20253791_Martin-scaled
Cybersikkerhed er blevet et anliggende for direktionen
Det begynder i det små. En hjemmeside, der svarer langsommere end normalt. Et system, der føles tungt. En medarbejder, der undrer sig...