Hotel- og konferencecenteret i Korsør, der tidligere var en del af Taarnborg Gods, er solgt. Sælger er 3F, mens køber er Jehovas Vidner, som vil bruge de knapt 10.000 kvm. med 134 værelser, konference- og mødelokaler samt spa-område som uddannelsescenter. Det oplyser EDC Erhverv Poul Erik Bech Vestsjælland, der har formidlet handlen, i en pressemeddelelse.
Jehovas Vidner har været til stede i Danmark i over 130 år, og etableringen af uddannelsescentret markerer en vigtig milepæl. Talsperson for Jehovas Vidner i Skandinavien, Jørgen Pedersen, siger:
”Vi glæder os til at tage faciliteterne i brug, og vi har værdsat det professionelle og konstruktive samarbejde, vi har haft med tidligere ejer, 3F, Slagelse Kommune og EDC Erhverv Poul Erik Bech gennem hele processen. Faciliteterne vil fungere som et regionalt undervisningscenter for Jehovas Vidner fra forskellige dele af Europa, og vi er overbeviste om, at vores tilstedeværelse vil bidrage positivt til lokalområdet. Eleverne og deres gæster vil i deres fritid tage del i den lokale turisme og benytte sig af de indkøbsmuligheder, fritidstilbud og kulturelle aktiviteter, der findes i lokalområdet.”
Thomas Hansen, partner hos EDC Erhverv Poul Erik Bech Vestsjælland, supplerer: “Vi er glade for, at vi har landet en aftale på vegne af 3F og har formidlet salget af hotel- og konferencecenteret, som Jehovas Vidner nu vil transformere til undervisningscenter. Det er ideelt placeret og den smukke natur i området egner sig rigtig godt til vandreture, cykelture og andre udendørsaktiviteter. Samtidig giver placeringen midt i Danmark og tæt på Storebæltsbroen og Vestmotorvejen nem adgang til og fra hovedstaden og vest over mod Fyn, Jylland og Europa. Dermed egner faciliteterne sig også rigtig godt til undervisningscenter.”
Firmaet og Thomas Hansen har tidligere formidlet salget af Kobæk Strand Konferencecenter og har i øjeblikket Danmarks ældste kro, Bromølle Kro, til salg for 18,9 mio. kr.
