Forventningerne til erhvervsejendomsmarkedet i 2025 ser noget lysere ud, end tilfældet var ved samme undersøgelse sidste år. Generelt er der en fornyet investeringslyst og optimisme blandt de knap 1.800 respondenter, hvilket i høj grad må tilskrives renten, der forventes at falde yderligere i 2025. Samtidig er der igen et øget fokus på bæredygtighed. Det er blot nogle af konklusionerne fra EDC Erhverv Poul Erik Bechs forventningsundersøgelse, der er gennemført for 10. år i træk og som er erhvervsejendomsbranchens største og mest omfattende undersøgelse.
For 10. år i træk har EDC Erhverv Poul Erik Bech gennemført en stor og omfattende markedsundersøgelse, der forsøger at se ind i spåkuglen på erhvervsejendomsmarkedet. Undersøgelsen dækker alt fra forventningerne til de enkelte ejendomstyper, renter, bæredygtighed og de nye offentlige vurderinger.
Joseph Alberti, Head of Research hos EDC Poul Erik Bech, siger: ”Vi slår deltagerrekord i år, da 1.800 respondenter denne gang har deltaget i vores forventningsundersøgelse. Generelt er der langt større optimisme at spore blandt de mange deltagere. Sammenlignet med sidste år, hvor der hang mere mørke skyer over erhvervsejendomsmarkedet, er der en del større tiltro til erhvervsejendomsmarkedet. Helt overordnet lever optimismen for 2025 og har ikke været højere i de 10 år, vi har gennemført undersøgelsen. Hele 91% vil enten bruge flere penge (52%) eller bruge uændret penge (39%) til ejendomsinvesteringer i 2025. Kun 9% forventer altså at bruge færre penge i 2025, så optimismen bobler i den grad.”
”En af de helt store forskelle fra sidste år er renten. I år forventer hele 87% faldende renter i 2025, mens 10% forventer et uændret renteniveau. På trods af at størstedelen forventer faldende renter, peger 68% stadig på, at renten bliver den væsentligste udfordring for erhvervsejendomsmarkedet i det kommende år, hvilket bekræfter, at renten er det helt store emne i branchen.”
Flere penge til ejendomsinvesteringer
Generelt har forventningerne til det faldende renteniveau betydet, at stemningen på erhvervsejendomsmarkedet er vendt efter at have været nede i bølgedal i de sidste to års undersøgelser.
Joseph Alberti, siger: ”Udover renterne, kan optimismen også skyldes finansieringsmulighederne, hvor der også er sket en udvikling hos respondenterne. I år er der 20%, der forventer, at det vil blive nemmere at få finansiering til ejendomsinvesteringer i 2025, hvilket er en markant stigning fra sidste år, hvor blot 4% forventede det. Der er dog stadig 23%, der forventer, at det vil blive sværere end i dag, men sammenlignet med de to foregående år med 58% og 78%, er det en markant fremgang og tegn på, at vi forhåbentlig har ramt toppen af renteniveauet og finansieringsmulighederne lander et fornuftigt sted.”
Bæredygtighed tilbage i fokus
De sidste fire år er respondenterne blevet spurgt ind til bæredygtighed og i år er ingen undtagelse. Svarene tyder på, at bæredygtighed igen er i fokus hos respondenterne. Det kan, ifølge Joseph Alberti, skyldes at markedet var mere udfordret sidste år:
”Sidste år stagnerede bæredygtighed i vores forventningsundersøgelsen, hvilket var en smule overraskende. Vi må dog ikke glemme, at året bar præg af generelle udfordringer for rigtig mange i branchen med høje renter, inflation, byggepriser, så derfor har bæredygtighed nok fyldt mindre hos ejendomsaktørerne. Vi kan dog se denne gang, at bæredygtighed igen er blevet et fokuspunkt, da det også er vores vurdering, at bæredygtighed fortsat vil fylde mere og mere på ejendomsmarkedet i takt med taksonomien og lovgivningen bliver strammet og flere og flere virksomheder skal rapportere på bæredygtighed.”
”I år er bæredygtighed faktisk på det højeste niveau i de fire år, vi har haft det med i vores undersøgelse. Af investorerne er der 63%, der har svaret, at bæredygtighed er en del af deres investeringsstrategi, hvilket er en stigning på 10%-point i forhold til sidste års undersøgelse, som dog også var faldet fra forventningerne til 2023. Fra lejers synspunkt har 30% en politik om, at bæredygtighed skal prioriteres ved valg af lokaler, hvilket er en stigning på 11%-point fra forventningerne til 2024, så der er et betydeligt ryk fremad på bæredygtighed,” siger Joseph Alberti.