Lige nu er der en enestående mulighed for at overtage Bromølle Kro, Danmarks ældste kro. Udover en glorværdig fortid, byder kroen på en veldrevet forretning med mulighed for at udvide de nuværende 30 hotelværelser. EDC Erhverv Poul Erik Bech Vestsjælland skal formidle salget af kroen, der har et prisskilt på 18,9 mio. kr. og er til salg, da kroens nuværende ejere skal nyde deres tredje alder efter mere end 30 års ejerskab.
”Stop, mens legen er god.” Det er mantraet hos ægteparret Bettina og Jan Bresnov-Larsen. De har valgt at sætte Bromølle Kro til salg. I 33 år har de drevet det, der er kendt som Danmarks ældste kro fra 1198, så er det blevet tid til at give nøglerne til kroen videre, inden alder og overskud for alvor trykker.
Bettina Bresnov-Larsen siger: ”Vi er henholdsvis 63 og 65 år, og har været en del af dansk gastronomi i mange år, herunder de seneste 33 år på Bromølle Kro. Vi må bare konstatere, at alderen har indhentet os og overskuddet ikke er det samme som tidligere. Derfor er det tid til et generationsskifte, så der kan komme nye, yngre kræfter med fornyet energi ind og sætte deres eget præg på vores elskede kro.”
”Vi har nydt hvert et sekund på kroen, som har givet os så mange oplevelser, og i al beskedenhed har vi opbygget en rigtig fornuftig forretning og et sted, folk kører efter. Der har fra gamle dage gået rygter om, at kroen har et husspøgelse, der tramper hårdt i gulvet, hvis ejerne ikke driver kroen godt nok. Men vi har heldigvis aldrig hørt nogle tramp, så det må være et kvalitetsstempel,” siger Bettina Bresnov-Larsen.
Mulighed for udvidelse
Thomas Hansen, partner hos EDC Erhverv Poul Erik Bech Vestsjælland, skal formidle salget af Bromølle kro: ”Kroen lever kroen i dag i bedste velgående med en sund økonomi. Kroparret har været gode til løbende at modernisere og følge med tiden. Vi ser flere og flere kroer i det danske landskab, der lukker, men Bromølle Kro står stærkt og er veldrevet. De er gode til at spille på flere heste med både restaurant, overnatning, events og koncerter. Grundstenene er der helt klart og kroen er klar til nye ejere, der kan komme med nye ideer og energi.”
Gode udviklingsmuligheder
”Der er gode udviklingsmuligheder på den 12.172 m² store grund. På selve kroen er der mulighed for at udvide de 30 værelser med 8-10 værelser på 1. salen og på grunden 15-20 værelser yderligere. Kroen er velbeliggende, omgivet af skov og lige ved Åmose Å, så placeringen for en kro fås ikke meget smukkere midt i Vestsjællands naturpark.”
Kroer og hoteller hitter
”Generelt oplever vi stor interesse for hoteller og kroer landet over. Vi har inden for de sidste par år solgt flere hoteller og kroer end tidligere og har derfor en dedikeret hotelgruppe, der sikrer en mere struktureret rådgivnings- og salgsproces. Det går også rigtig godt for dansk turisme, så vi forventer, at interessen og efterspørgslen blandt investorerne vil fortsætte. Vi glæder os til at hjælpe Bettina og Jan med et salg af Bromølle Kro, så de kan nyde deres tredje alder, og vi kan finde en køber, der kan fortsætte driften af Danmarks ældste kro,” siger Thomas Hansen, EDC Erhverv Poul Erik Bech Vestsjælland, som for nylig formidlede salget af det tidligere Comwell Grand Park Hotel i Korsør på 10.000 m² og 134 hotelværelser.
Læs mere på www.edc.dk/474013403
